- walić
- ndk VIa, \walićlę, \walićlisz, wal, \walićlił, \walićlony - walnąć dk Va, \walićnę, \walićniesz, \walićnij, \walićnął, \walićnęła, \walićnęli, \walićnięty, \walićnąwszy1. tylko ndk «powodować rozpadanie się, upadek czegoś; burzyć, rozwalać, przewracać coś»
Walić domy, mury.
Wicher walił stare drzewa.
◊ Coś (np. choroba, zmęczenie) wali kogoś z nóg «coś odbiera komuś siły, nie pozwala stać»2. pot. «uderzać mocno, bić, tłuc, grzmocić, zadawać razy, ciosy; mocno stukać, łomotać»Walić siekierą w drzewo.
Walić głową o ścianę.
Walić kilofem w ziemię.
Walnąć pięścią w stół.
Walić kogoś kijem po plecach.
Walnął drzwiami, aż huknęło.
Deszcz wali w szyby, o szyby.
◊ Walić w bęben, w fortepian, w klawisze itp. «mocno uderzać przy grze na bębnie, na fortepianie; wybijać rytm na bębnie, na fortepianie itp.»◊ Serce, tętno komuś wali «komuś serce bije mocno, komuś krew silnie pulsuje»3. częściej ndk, pot. «rzucać, sypać coś z siłą, w dużej ilości»Walić węgiel do pieca.
Walnął naręcze drzewa na podłogę.
◊ Walić coś na kogoś «obciążać, obarczać kogoś czymś»4. pot. «strzelać z dział, z broni palnej, trafiać pociskami; o działach: wyrzucać pociski; o pociskach, gromach itp.: spadać, uderzać, wybuchać, trafiać w kogoś, w coś»Walić z armat.
Artyleria waliła celnie.
Moździerze waliły gęsto.
Bomba walnęła w dom.
Piorun walnął w drzewo.
5. tylko ndk, pot. «wydobywać się skądś w sposób gwałtowny, szybki, z siłą; rozchodzić się, rozprzestrzeniać się w dużej ilości, masie; intensywnie padać, sypać się, płynąć itp.; bić, tryskać, buchać»Dym wali z komina.
Śnieg walił gęsto.
Woda wali rynsztokami.
6. tylko ndk, pot. «iść, jechać tłumnie, gromadnie, w masie - szybko, śmiało, zdecydowanie, pewnie; biec, pędzić, gnać; sunąć, ciągnąć»Tłumy waliły na wystawę.
Wojsko wali przez wieś.
Sznury aut waliły szosą.
Pociąg walił z łoskotem.
Wal prosto do domu.
7. częściej ndk, pot. «mówić śmiało, bezceremonialnie, bez ogródek»Walić prawdę prosto z mostu.
Wal, co masz na wątrobie.
walić się - walnąć się1. tylko ndk «rozpadać się w gruzy, na kawałki; zamieniać się w ruinę, być w ruinie, grozić zawaleniem; przewracać się, rozwalać się»Mur walił się ze starości, od starości.
Waląca się chałupa.
◊ Choćby się góry, mury waliły… «choćby się nie wiadomo co działo, mimo wszelkich przeszkód, trudności…»◊ Świat się wali «dzieje się coś strasznego»przen.Plan się wali.
Tron się walił.
2. pot. «bić samego siebie; uderzać się»Walić się w piersi.
Walić się rękami po udach.
Walnąć się o kant stołu.
3. zwykle ndk, pot. «bić jeden drugiego, wzajemnie sobie zadawać ciosy»Chłopcy w bójce walili się, gdzie popadło.
4. zwykle ndk, pot. «spadać (na coś, na kogoś) całym ciężarem; obsuwać się, osypywać się»Z dachu wali się sterta śniegu.
Tynk walił się im na głowy.
Samolot walił się na ziemię.
przen.Nieszczęścia walą się na kogoś.
5. częściej ndk, pot. «kłaść się ciężko, bezwładnie; przewracać się, upadać»Zmęczeni marszem walili się na trawę.
Walnął się spać.
Walić się z konia, z siodła na ziemię.
A na wojnie świszczą kule, lud się wali, jako snopy. (Konopnicka)
◊ Walić się z nóg «nie móc ustać na nogach z powodu zmęczenia, wyczerpania, choroby»◊ Ktoś wali się jak kłoda, jak długi «ktoś upada bezwładnie, całym ciężarem ciała»
Słownik języka polskiego . 2013.