- wasz
- wasi, odm. jak przym.«zaimek dzierżawczy odpowiadający zaimkowi osobowemu wy»a) «oznacza, że to, co jest wyrażone przez rzeczownik, do którego się odnosi, jest w posiadaniu, użytkowaniu zespołu osób, w którego skład wchodzi osoba (lub osoby) będąca adresatem wypowiedzi, jest przynależne do tego zespołu»
Wasz samochód.
Wasze pieniądze.
Wasz dom.
Wasz kraj.
Wasze oczy mówią prawdę.
b) «oznacza, że adresat wypowiedzi i inne osoby z nim związane należą do jakiegoś zespołu, określonego przez rzeczownik, któremu towarzyszy ten zaimek»Będę w waszej klasie.
Wasz pułk wymaszerował.
c) «oznacza, że adresat wypowiedzi i inne osoby z nim związane pozostają w określonym stosunku do tego, kogo nazywa rzeczownik, któremu towarzyszy ten zaimek»Wasz przyjaciel.
Wasi rodzice.
d) «w połączeniu z nazwami czynności lub stanu tworzy wyrażenie odpowiadające zdaniom, w których wy jest podmiotem, a dana nazwa czynności (stanu) - orzeczeniem, np. wasza choroba = wy chorujecie, to wasza wina = wy jesteście winni»e) «wchodzi w skład wyrażeń odpowiadających zdaniom, w których zaimek wy jest dopełnieniem względem tego, co oznacza wyraz określany, np. wasze wychowanie = was wychowano»f) «forma grzecznościowa używana przy zwracaniu się do osób, którym się mówi wy, używana także przy uroczystym tytułowaniu dostojników»Wasza ekscelencjo.
To wasze zadanie, matko.
wasi w użyciu rzecz. «osoby wchodzące w skład tej samej grupy osób, co adresat wypowiedzi, związane z nim pokrewieństwem, środowiskiem, zainteresowaniami, sympatią itp.»Dom zastaniecie pusty, bo wasi wyjechali na urlop.
wasze w użyciu rzecz. «to, co należy do osób będących adresatem wypowiedzi»Mamy dość swego, waszego nam nie trzeba.
Słownik języka polskiego . 2013.