- wilk
- m III, DB. -a, N. \wilkkiem; lm M. -i1. «Canis lupus, ssak drapieżny z rodziny psów, o sierści płowej, z domieszką czerni na grzbiecie, masywnie zbudowany; zamieszkuje obszary zalesione, tundry i stepy Eurazji i Ameryki Płn.»
Stado, wataha wilków.
Wycie wilków.
Polowanie na wilki.
◊ Wilk morski «doświadczony marynarz»◊ Wilk w owczej skórze «ktoś udający łagodnego, umiejętnie ukrywający swój prawdziwy, zły charakter, swoje złe zamiary; obłudnik»◊ Patrzeć, spoglądać wilkiem «patrzeć ponuro, wrogo, nieufnie, spode łba»◊ Wilkiem komuś z oczu patrzy «ktoś spogląda ponuro, spode łba, czym wzbudza nieufność»◊ Głodny jak wilk «bardzo głodny»◊ Słuchać czegoś jak (bajki) o żelaznym wilku, rzad. mówić jak o żelaznym wilku «słuchać o czymś zupełnie sobie nie znanym, słuchać z niedowierzaniem nieprawdopodobnej historii; mówić o czymś bardzo osobliwym, nieprawdopodobnym»□ Człowiek człowiekowi wilkiem.□ I wilk syty, i koza (owca) cała.□ Natura ciągnie wilka do lasu.□ Nie wywołuj wilka z lasu.□ O wilku mowa, a wilk tu.□ Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka «wiele razy udawało się komuś szkodzić innym, aż wreszcie sam został ukarany»2. → wilczur w zn. 1Tresura wilków.
Kupić psa wilka z rodowodem.
3. «wyprawiona wilcza skóra; w lm futro z tych skór; wilczura»Kołnierz z wilka.
Szuba podbita wilkami.
4. bot. ogr. «szybko rosnący pęd, wyrastający (zwykle pionowo) z pnia poniżej korony lub z konara drzew, głównie starych, pijawka; pęd wyrosły z nie uszlachetnionej podkładki, dzik»5. med. → toczeń
Słownik języka polskiego . 2013.