- wolność
- ż V, DCMs. \wolnośćści; lm MD. \wolnośćści1. blm«niezależność, niezawisłość jednego państwa od innych państw w sprawach wewnętrznych i stosunkach zewnętrznych; niepodległość, suwerenność»
Wolność ojczyzny, kraju.
Walczyć o wolność kraju.
Bronić, strzec wolności.
Kraj, naród utracił, odzyskał wolność.
∆ Wolność mórz «w prawie międzynarodowym: zasada, na mocy której każde państwo ma prawo do żeglugi, rybołówstwa, układania kabla podmorskiego na pełnym morzu i przelotu nad nim»2. blm«możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą, nieskrępowanego działania, uwarunkowana ogółem czynników społeczno-moralnych; niezależność osobista, swoboda; całokształt warunków, stosunków poza więzieniem, zamknięciem (w przeciwieństwie do aresztowania, przymusowego odosobnienia kogoś, zamknięcia zwierząt)»Miał wolność w wyborze zawodu.
Korzystał z wolności po skończeniu studiów.
Wypuścić ptaka z klatki na wolność.
Wypuścić kogoś, wyjść z więzienia na wolność.
Pozostawać na wolności.
∆ praw. Kara pozbawienia wolności «w prawie polskim: kara zasadnicza wymierzona za przestępstwo, polegająca na umieszczeniu przestępcy w zakładzie karnym co najmniej na trzy miesiące»∆ hist. Złota wolność «przywileje i nieograniczona swoboda szlachty w dawnej Polsce w XVII-XVIII w.»∆ Dać, nadać komuś wolność, obdarzyć wolnością «uwolnić od poddaństwa, od pańszczyzny, wyzwolić niewolnika»3. praw. «prawa obywateli wyznaczone przez dobro powszechne, interes narodowy i porządek prawny»∆ Wolności obywatelskie «sformułowane przez konstytucję i ustawodawstwo zobowiązanie władzy państwowej do nieingerowania w określone sfery życia osobistego i publicznego obywateli»∆ Wolność osobista «prawo obywatela do swobodnego przenoszenia się z miejsca na miejsce i prawo niepodlegania uwięzieniu bez wyroku sądu»∆ Wolność słowa «prawo obywatela do swobodnego wypowiadania swoich myśli w słowie i piśmie»∆ Wolność sumienia «prawo gwarantujące obywatelowi swobodę w wyborze przekonań, poglądów, wyznawanej religii itp.»∆ Wolność wyznania «prawo gwarantujące obywatelowi swobodę w wyborze wyznawanej religii i w wykonywaniu praktyk religijnych»∆ Wolność zgromadzeń «prawo gwarantujące obywatelowi możliwość organizowania zebrań publicznych, jeżeli nie naruszają interesu publicznego i nie zagrażają bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu»
Słownik języka polskiego . 2013.