- wprost
- 1. «prosto, w prostej linii od jakiegoś punktu, od kogoś, nie na ukos»
Patrzeć wprost przed siebie.
Pędził wprost na rów.
∆ mat. Wprost proporcjonalny «o wielkościach (np. o masie, prędkości): pozostający w takim stosunku do drugiej wielkości, że gdy tę drugą zwiększymy lub zmniejszymy pewną liczbę razy, wówczas pierwsza zwiększy się lub zmniejszy taką samą liczbę razy»2. «bez jakiegokolwiek pośrednictwa; bezpośrednio, z pominięciem kogoś, czegoś»Kupować coś wprost od producenta.
Owoce wprost z drzewa.
Wysypał słodycze z torby wprost na stół.
Iść do kina wprost z pracy.
Pytanie skierowane wprost do prelegenta.
∆ log. Dowód nie wprost «dowód polegający na tym, że z negacji twierdzenia, które się ma udowodnić, wyprowadza się jej następstwa i okazuje ich fałszywość, co prowadzi do odrzucenia zaprzeczonego twierdzenia, a zatem przyjęcia twierdzenia dowodzonego»3. «otwarcie, szczerze, bez aluzji; bez ogródek»Powiedz wprost, o co ci chodzi.
Wystąpić przeciwko komuś wprost.
Powiedział wprost, co o nim myśli.
4. «partykuła o charakterze ekspresywnym uwydatniająca duży stopień nasilenia czegoś, używana dla zwrócenia na coś szczególnej uwagi, podkreślenia czegoś; wręcz, po prostu»To wprost nie do wiary.
Wprost szalała z radości.
Nie mam wprost słów podzięki.
Położenie było wprost rozpaczliwe.
Było tam wprost nieznośnie.
◊ Wprost przeciwny; wprost przeciwnie «stanowiący całkowite przeciwieństwo, zupełnie, całkiem przeciwny; zupełnie, całkiem przeciwnie»na wprost1. to samo co wprost w zn. 1Patrzeć, maszerować na wprost.
Działa ustawione do strzelania na wprost.
2. «w prostej linii od kogoś, czegoś, po przeciwległej stronie, naprzeciw(ko)»Usiadła na wprost lustra.
Usiąść na wprost prelegenta.
Słownik języka polskiego . 2013.