- wprowadzić
- dk VIa, \wprowadzićdzę, \wprowadzićdzisz, \wprowadzićadź, \wprowadzićdził, \wprowadzićdzony - wprowadzać ndk I, \wprowadzićam, \wprowadzićasz, \wprowadzićają, \wprowadzićaj, \wprowadzićał, \wprowadzićany1. «prowadząc, przywieść kogoś, coś dokądś»
Wprowadziła gości do jadalni.
Wprowadzić prelegenta na podium.
Wprowadzić aresztowanego do celi.
Wprowadzić samochód do garażu, konie do stajni.
◊ Wprowadzić kogoś w życie «umożliwić komuś poznanie otaczającego go środowiska, nauczyć postępowania, dawania sobie rady w życiu»◊ Wprowadzić kogoś w świat «umożliwić komuś kontakty towarzyskie, postarać się o to, aby ktoś (zwykle młody, niedoświadczony) zaczął poznawać, prowadzić życie towarzyskie»◊ Wprowadzić kogoś do czyjegoś domu, do klubu, do organizacji, w jakieś środowisko itp. «umożliwić komuś bywanie gdzieś, poznanie czegoś, kogoś»◊ Wprowadzić kogoś w błąd «udzielić komuś mylnych informacji, stać się przyczyną czyjegoś błędnego mniemania; zdezorientować, oszukać kogoś»◊ przestarz. Wprowadzić kogoś na tron «przyczynić się do wyboru kogoś na króla»2. «umieścić coś, wetknąć, włożyć coś do wnętrza czegoś, zwykle do jakiegoś przewodu»Wprowadzić nabój do lufy karabinka.
Wprowadzić rurkę do przełyku.
Wprowadzać lekarstwo do żyły.
3. «zacząć coś stosować, oddać do użytku, na usługi czyjeś lub czegoś»Wprowadzić nowy towar na rynek.
Wprowadzić obniżkę cen.
Wprowadzić coś do produkcji.
Wprowadzić do obiegu nowe znaczki, pieniądze.
Wprowadzać nowe pojęcia, nowe zasady, innowacje.
Wprowadzić dramaty dawnych pisarzy na scenę.
Wprowadzić modę, zwyczaje, reformy.
Wprowadzić gdzieś rygor.
◊ Wprowadzić coś w czyn, w życie «zacząć coś realizować, stosować»◊ Wprowadzić zamęt, zamieszanie «stać się przyczyną zamętu, zamieszania»4. «zaznajomić, zapoznać kogoś z czymś»Wprowadzić ucznia, nowego pracownika w arkana rzemiosła, zawodu.
Wprowadzić kogoś we wszystkie swoje sprawy.
5. «stać się przyczyną czyjegoś nastroju, doprowadzić kogoś do jakiegoś stanu»Coś wprowadza kogoś w zachwyt, w zakłopotanie, w stan osłupienia, w zdumienie.
Wprowadzić kogoś w dobry nastrój.
wprowadzić się - wprowadzać się1. «zająć jakiś lokal, żeby w nim mieszkać, zamieszkać gdzieś»Wprowadzić się do nowego domu.
2. strona zwrotna czas. wprowadzić - wprowadzać w zn. 5Wprowadzić się w beztroski nastrój.
Słownik języka polskiego . 2013.