- wyskoczyć
- dk VIb, \wyskoczyćczę, \wyskoczyćczysz, \wyskoczyćskocz, \wyskoczyćczył - wyskakiwać ndk VIIIb, \wyskoczyćkuję, \wyskoczyćkujesz, \wyskoczyćkuj, \wyskoczyćiwał1. «wykonując skok, skacząc wydostać się skądś, z wnętrza czegoś; skacząc skądś, biegnąc, zjawić się, znaleźć się gdzieś»
Lotnik wyskoczył z samolotu na spadochronie.
Wyskakiwała często przez okno (oknem) do ogrodu.
Żołnierze wyskoczyli z okopów.
Pies wyskoczył z budy.
Wyskoczyć z łóżka.
Wyskoczyć przed dom.
Wyskoczyć z tramwaju, z pociągu.
◊ Wyskoczyć skądś jak z procy, jak oparzony «wybiec skądś gwałtownie, bardzo szybko»◊ Wyskakiwać ze skóry, (o) mało ze skóry nie wyskoczyć a) «być bardzo przejętym, poruszonym, zaciekawionym, bardzo się cieszyć» b) «bardzo się starać, zabiegać o coś»◊ Jechać, pędzić itp. co koń wyskoczy «jechać konno lub pojazdem konnym bardzo szybko, ile siły w koniach»◊ pot. Ktoś nie wyskoczył sroce spod ogona «ktoś pochodzi z szanowanej rodziny, jest nie byle kim»przen. «ukazać się nagle, raptownie, nieoczekiwanie»Zza zakrętu wyskoczył samochód.
Wyskoczył komuś pryszcz, pęcherz.
Pod wieczór wyskoczyła mu gorączka.
2. «zostać wypchniętym (jakąś siłą); wypaść z siłą»Korek wyskoczył z butelki.
Pociąg, tramwaj wyskoczył z szyn.
◊ Serce komuś (o) mało nie wyskoczy (z piersi) «serce komuś bardzo szybko bije; ktoś przeżywa silne wzruszenie»◊ Oczy komuś (o) mało nie wyskoczą (z orbit) ze strachu, zdziwienia, zaciekawienia «ogarnia kogoś strach, zdziwienie, zaciekawienie, ktoś jest zaskoczony»3. pot. «wyjść skądś w jakimś celu na chwilę, pójść, pojechać dokądś na krótko; skoczyć»Wyskoczyć na kawę, po gazetę.
Na niedziele wyskakiwaliśmy do Kazimierza.
4. pot. «wystąpić z czymś w nieodpowiednim momencie; niefortunnie się odezwać, niepotrzebnie coś powiedzieć; wyrwać się»Wyskoczyć z projektem, z prośbą, z zarzutem.
Słownik języka polskiego . 2013.