- wzgląd
- m IV, D. względu, Ms. względzie; lm M. względy1. «branie czegoś lub kogoś pod uwagę, zwracanie uwagi na kogoś albo na coś, liczenie się z kimś, z czymś»
Wzgląd na zdrowie.
Wzgląd na pokrewieństwo, na czyjś wiek.
∆ Bez względu na coś «nie biorąc czegoś pod uwagę, nie licząc się z czymś, niezależnie od czegoś»∆ Mieć coś na względzie «zwracać na coś uwagę, pamiętać o czymś»∆ Mieć wzgląd na coś, na kogoś «liczyć się z czymś, z kimś, brać kogoś pod uwagę, pamiętać o czymś»∆ Ze względu, przez wzgląd na kogoś, na coś «biorąc coś pod uwagę, licząc się z kimś lub czymś»2. częściej w lm «powody, przyczyny, pobudki, okoliczności»Względy finansowe, ekonomiczne, materialne.
Względy artystyczne, językowe.
Względy grzecznościowe, humanitarne, ideowe, wyznaniowe.
Względy dyplomatyczne, strategiczne, historyczne, dziejowe.
Względy bezpieczeństwa, oszczędności.
Względy jakiejś (wyższej, różnej) natury.
Liczyć się z różnymi, z wieloma względami.
Kierować się jakimiś względami.
Nie móc czegoś zrobić z zasadniczych względów.
∆ Z tego względu «z tego powodu, dlatego»3. tylko w lm «życzliwy stosunek do kogoś, przychylność, wyrozumiałość, pobłażanie, sympatia; dowody życzliwości»Cieszyć się, szczycić się czyimiś specjalnymi względami.
Darzyć, obsypywać kogoś względami.
Okazywać komuś względy.
Starać się, zabiegać o czyjeś względy.
Zdobyć, pozyskać, zaskarbić sobie czyjeś względy.
◊ Nie mieć żadnych względów «być bezwzględnym, surowym, wymagającym, bez skrupułów; postępować bezwzględnie»4. «punkt widzenia, strona czegoś; aspekt, postać»Rozpatrywać coś ze wszystkich względów.
∆ Pod względem czegoś, pod tym względem, w tym względzie «od strony czegoś, w danym zakresie, w danej dziedzinie, sprawie; jeżeli chodzi o…»∆ Pod każdym względem «zupełnie, całkowicie, wszechstronnie, z każdego punktu widzenia»∆ Pod pewnym względem, pod pewnymi względami «w niejakim stopniu, do pewnego stopnia, z pewnego punktu widzenia»∆ Pod wielu (wieloma) względami «w dużym stopniu, z różnych punktów widzenia»◊ Pod żadnym względem «w żadnym wypadku, w żadnym razie; w niczym, w żadnej dziedzinie»względem w użyciu przyimkowym «w stosunku (do czegoś, rzadziej kogoś), wobec (kogoś), w porównaniu, w zestawieniu (z czymś)»Wielkości proporcjonalne względem siebie.
Domy ustawione ukośnie względem ulicy.
Obowiązki względem dzieci, względem krewnych.
Słownik języka polskiego . 2013.