- zacząć
- dk Xc, \zacząćcznę, \zacząćczniesz, \zacząćcznij, \zacząćczął, \zacząćczęła, \zacząćczęli, \zacząćczęty, \zacząćcząwszy - zaczynać ndk I, \zacząćam, \zacząćasz, \zacząćają, \zacząćaj, \zacząćał, \zacząćany1. «przystąpić do działania, wykonać pierwszą, początkową część jakiejś czynności; rozpocząć»
Zacząć studia, pracę.
Zacząć pracować, studiować.
Zacząć rysować.
Zacząć dyskusję.
Zacząć sweter, robótkę.
Zacząć swoją karierę od asystenta.
Zaczynać coś od początku.
Zaczął padać deszcz.
◊ Dobrze, ładnie, świetnie itp. a. źle, niefortunnie itp. zacząć «dobrze, źle itp. postąpić, zrobić coś na samym początku swej pracy, swego wystąpienia»◊ Zacząć od czegoś «zrobić coś na samym początku, zająć się czymś na samym początku»◊ Zacząć od pieca «zacząć coś (znowu) od samego początku, od punktu wyjścia»◊ Zaczynając od kogoś (od czegoś) a kończąc na kimś (na czymś) «wszyscy, wszystko bez wyjątku»◊ Zacząć życie od nowa «zmienić swoje postępowanie»◊ Zacząć mówić, chodzić «o małym dziecku: nauczyć się wymawiać wyrazy, utrzymywać równowagę»□ Nie ten zuch, kto zaczął, ale ten, kto dokończył.2. «wejść w początkowy okres jakiegoś stanu, przejawić pierwsze oznaki jakiegoś stanu»Włosy zaczynają siwieć.
Bzy zaczęły kwitnąć.
Zacząć chorować, chudnąć, tyć.
3. «wziąć, ująć część z jakiejś całości, naruszyć całość, przystąpić do używania czegoś; napocząć»Zacząć butelkę wina.
Zacząć nową paczkę papierosów.
Nie zaczęty bochenek chleba.
4. «rozpocząć mówić, pisać»Kiedy zaczynali o interesach, wychodziłem.
Szanowni zebrani! - zaczął.
◊ pot. Zacząć z innej beczki «zmienić temat, zmienić sposób przedstawienia sprawy, sposób wypytywania»◊ Nie wiedzieć, nie wiadomo od czego zacząć «nie wiedzieć, nie wiadomo, co najpierw powiedzieć»zacząć się - zaczynać się «wziąć początek; rozpocząć się»Zaczynał się świt.
Zaczęła się wiosna.
Zaczęło się natarcie.
Choroba zaczęła się od przeziębienia.
Za lasem zaczynały się pola.
◊ Wyraz, nazwa zaczyna się na literę… «pierwszą literą wyrazu, nazwy jest litera…»
Słownik języka polskiego . 2013.