- zająć
- dk Xc, \zająćjmę, \zająćjmiesz, \zająćjmij, \zająćjął, \zająćjęła, \zająćjęli, \zająćjęty, \zająćjąwszy - zajmować ndk IV, \zająćmuję, \zająćmujesz, \zająćmuj, \zająćował, \zająćowany1. «zapełnić, wypełnić sobą lub czymś jakąś przestrzeń, powierzchnię czegoś»
Zająć książkami całe biurko.
Stół zajmował środek pokoju.
Lasy zajmują dużą część terenu.
Tłum zajął całą salę.
Wojsko zajęło nowe pozycje.
∆ Zająć fotel, ławkę, krzesło itp. «usiąść na fotelu, na ławce, na krześle itp.»∆ Zająć miejsce «usiąść na czymś lub stanąć w określonym miejscu»∆ Zająć miejsce komuś, sobie «zarezerwować miejsce dla kogoś lub dla siebie»∆ Zająć stolik «usiąść przy stoliku»◊ Zająć jakieś stanowisko «objąć jakąś posadę, stanowisko»◊ Zająć miejsce czegoś lub czyjeś «nastąpić po czymś, po kimś, wystąpić w czyjejś roli lub w roli czegoś; przejąć czyjeś funkcje lub funkcje czegoś»◊ Zająć jakieś stanowisko, jakąś postawę wobec kogoś, czegoś «ustosunkować się w pewien sposób do kogoś, do czegoś»2. «wziąć w użytkowanie jakiś lokal na stałe lub okresowo; umieścić się, ulokować się gdzieś»Zajął trzy pokoje.
Zajął apartament w hotelu.
Sublokator zajął jeden pokój.
∆ Zajęte! «informacja o tym, że jakieś miejsce, pomieszczenie nie jest wolne»∆ Zająć ziemię, grunt pod coś «obsiać, obsadzić czymś grunt, ziemię»3. «wziąć coś w posiadanie, zawładnąć czymś, zagrabić coś»Wróg zajął miasto.
Oddziały wojska zajęły rozległe tereny.
4. zwykle dk «zatrudnić kogoś czymś, dać komuś pracę, robotę»Był zajęty przy budowie szkoły.
Zająć dzieci sprzątaniem mieszkania.
◊ Mieć ręce zajęte (czymś) «trzymać coś w rękach; robić coś»◊ Ktoś jest bardzo zajęty «ktoś ma mało czasu, jest bardzo zapracowany»5. «wypełnić (pracą, zajęciami) jakiś odcinek czasu; zużyć na coś czas»Robienie zakupów zajmowało dużo czasu.
Gotowanie obiadu zajęło jej dwie godziny.
6. «zainteresować, zaabsorbować czymś; wzbudzić czyjąś ciekawość»Zająć kogoś ciekawym opowiadaniem.
Zajęła kogoś interesująca książka, sztuka.
7. «położyć na czymś areszt; zatrzymać chwilowo, zarekwirować»Komornik zajął meble.
8. «o chorobach, procesach chorobowych: rozszerzyć się, rozprzestrzenić się w organizmie»Gruźlica zajęła oba płuca.
9. przestarz. «o ogniu: objąć coś płomieniem, zapalić, rozprzestrzenić się na coś»zająć się - zajmować się1. «zacząć coś wykonywać, pracować nad czymś; zabrać się, wziąć się do czegoś»Zająć się domem, ogrodem.
Zajmować się sprzątaniem, praniem.
2. «zaopiekować się kimś; zatroszczyć się o kogoś, o coś»Zajmować się dziećmi.
Zająć się chorą matką.
∆ Zająć się gośćmi «obsłużyć gości, zabawić gości rozmową»3. pot. «zapalić się od czegoś, zacząć się palić; wybuchnąć płomieniem»Od płonącego budynku zajęły się dalsze zabudowania.
Słownik języka polskiego . 2013.