- zapisać
- dk IX, \zapisaćpiszę, \zapisaćpiszesz, \zapisaćpisz, \zapisaćał, \zapisaćany - zapisywać ndk VIIIa, \zapisaćsuję, \zapisaćsujesz, \zapisaćsuj, \zapisaćywał, \zapisaćywany1. «zapełnić pismem»
Zapisać cały zeszyt.
2. «utrwalić coś pisząc; zanotować»Zapisać czyjś adres, czyjeś nazwisko.
Zapisać czyjąś wypowiedź.
Zapisywać wrażenia, wydatki.
Zapisać do dziennika, do notesu, do zeszytu a. w dzienniku, w notesie, w zeszycie.
∆ Zapisać melodię «zanotować melodię na pięciolinii za pomocą nut»∆ Zapisać coś na czyjeś konto, na czyjąś korzyść, na czyjś rachunek «zanotować jakąś sumę jako należną komuś»przen. «uznać coś za czyjąś zasługę»◊ podn. Zapisać swoje imię na karcie dziejów, historii złotymi zgłoskami «wsławić się wspaniałymi czynami, osiągnięciami, utrwalić swoje nazwisko w pamięci potomnych»◊ Zapisać coś w pamięci, w sercu «zapamiętać coś»◊ Zapisać coś węglem w kominie, kredą na ścianie «żartobliwie o czymś, niebywałym, bardzo dziwnym, rzadko się zdarzającym»3. «wciągnąć, wpisać kogoś do ksiąg, na listę itp.; zgłosić kogoś jako uczestnika w czymś, na członka czegoś»Zapisać dziecko do szkoły, na lekcje muzyki, tańca.
Zapisać kogoś na wycieczkę.
4. «zrobić zapis (na rzecz kogoś), przekazać w testamencie»Zapisać komuś coś w testamencie.
Zapisać cały majątek biednym, na cele społeczne, na rzecz szpitala.
5. «o lekarzu: dać receptę, polecić używać choremu»Zapisać zastrzyki.
6. techn. «utrwalić na płycie, na taśmie magnetofonowej, filmowej; dokonać zapisu dźwięku»zapisać się - zapisywać się «zgłosić się do kogoś, do czegoś podając swoje nazwisko, zostać członkiem, uczestnikiem czegoś; wstąpić gdzieś»Zapisać się do partii.
Zapisać się na uniwersytet.
Zapisać się na wycieczkę.
Zapisać się do lekarza.
◊ Zapisać się do głosu «zgłosić swój udział w dyskusji»◊ Zapisać się w czyjejś pamięci «utrwalić się w czyjejś pamięci»◊ Zapisać się złotymi zgłoskami (np. w dziejach narodu) «wsławić się, upamiętnić się zasługami, przejść do historii»
Słownik języka polskiego . 2013.