- zimny
- \zimnyni, \zimnyniejszy«mający niską temperaturę, taki, w którym panuje niska temperatura; wywołujący wrażenie intensywnego chłodu, ziębiący»
Lodowato zimny.
Zimny wiatr, powiew.
Zimna kawa, woda.
Zimny pokój, dzień.
Zimne ręce, nogi.
Zimna kąpiel.
Zimny kompres, okład, tusz.
Zimna noc, wiosna.
Zimny jak lód.
Zimne dreszcze.
Zimny pot.
∆ Zimne barwy, kolory «kolory o odcieniach zielononiebieskich, błękitnych, fioletowych»∆ Zimna kolacja, zimny obiad; zimne przekąski, mięsa itp. «kolacja, obiad składające się z potraw nie gotowanych lub ugotowanych i ostudzonych; potrawy ugotowane i ostudzone»∆ Zimne ognie «ozdoby choinkowe w postaci krótkich, cienkich drutów oblepionych substancją złożoną głównie z siarki i opiłków żelaznych, które paląc się rozsiewają nie parzące iskry»∆ Zimny klimat «klimat strefy kuli ziemskiej położonej w pobliżu każdego z biegunów»∆ polit. Zimna wojna «po drugiej wojnie światowej: napięte stosunki między USA i ZSRR oraz ich sojusznikami, walka prowadzona środkami politycznymi, ekonomicznymi i propagandowymi bez sięgania do użycia broni»∆ zootechn. Zimny wychów (cieląt) «metoda wychowu cieląt w surowych warunkach, polegająca na trzymaniu ich w lekkich trójściennych, otwartych szopach, ze stałym dostępem do ogrodzonych wybiegów»◊ Zimny drań «człowiek opanowany, odznaczający się bezwzględnością i wyrachowaniem»◊ Zachować zimną krew «zachować przytomność umysłu, spokój, opanowanie»◊ Oblać kogoś zimną wodą «ostudzić czyjś zapał, rozwiać czyjeś nadzieje, złudzenia»◊ Ktoś jest zimny jak głaz, jak lód «ktoś nie ulega wzruszeniom, jest nieczuły, niewrażliwy na coś, bezwzględny»przen.a) «nie ulegający łatwo wzruszeniom, nie powodujący się lub nie spowodowany uczuciem, beznamiętny; wyrachowany, trzeźwy»Zimna refleksja, rozwaga.
Zimny rozsądek.
Był zimny i oschły.
Kradł z zimnym wyrachowaniem.
b) «mający obojętny lub niechętny stosunek do kogoś lub czegoś, wyrażający taki stosunek; nieczuły, nieżyczliwy, oziębły»Zimny ukłon.
Zimne spojrzenie, pożegnanie.
Zimna grzeczność, ironia.
Zimne stosunki towarzyskie.
zimne w użyciu rzecz., pot. «nie gotowana lub ostudzona potrawa, zimny posiłek»Jeść zimne na kolację.
◊ Dmuchać na zimne «zachowywać przesadną ostrożność, być bardzo przezornym»□ Kto się na gorącym sparzył, ten na zimne dmucha.
Słownik języka polskiego . 2013.