- znać
- ndk I, znam, znasz, znają, znaj, znał, znany1. «mieć pewien zasób wiadomości o kimś, o czymś, mieć wyobrażenie, wyrobione przez doświadczenie, pojęcie o kimś, o czymś; móc stwierdzić tożsamość kogoś, czegoś»
Znać czyjeś nazwisko, pochodzenie, miejsce pobytu, czyjś adres.
Znać kogoś blisko, doskonale, na wskroś, na wylot, mało, powierzchownie.
Znać kogoś dawno, od lat.
Znać kogoś osobiście, z widzenia.
Znać kogoś jako dobrego fachowca.
Był znany ze swej łatwowierności.
◊ Dać znać «powiadomić, przesłać wiadomość, przekazać informację»◊ Dać znać na policję «powiadomić policję o czymś»◊ Dać znać o sobie a) «działając ujawnić się, zwrócić na siebie uwagę» b) «zostać odczutym w jakiś sposób, zwykle przykry»◊ Nie chcieć znać kogoś «nie chcieć mieć z kimś nic do czynienia, nie chcieć utrzymywać z kimś stosunków»◊ Znać życie, świat «mieć doświadczenie życiowe»◊ pot. Znać kogoś, coś jak zły grosz (szeląg), jak własną kieszeń, jak swoje pięć palców «znać kogoś, coś bardzo dobrze»◊ Niech cię (go itp.) nie znam! «wykrzyknienie wyrażające zwykle podziw, uznanie, rzadziej uczucie negatywne»◊ Znam ten ból «wiem dobrze, na czym to polega, poznałem to na własnej skórze»2. «umieć coś, mieć coś opanowane, przyswojone, mieć wiadomości z jakiejś dziedziny»Znać języki obce.
Znać swoje rzemiosło.
Znać historię swojego kraju.
◊ Znać coś na pamięć a) «dobrze pamiętać, umieć odtworzyć coś bez wzoru» b) «słysząc lub widząc coś wiele razy, doskonale się w tym orientować»3. «wiedzieć, że coś istnieje lub może istnieć»Nie znano wówczas druku.
Znała różne zioła lecznicze.
◊ Nie znać dnia ani godziny «nie wiedzieć kiedy coś nastąpi, żyć w niepewności, niepokoju»◊ Nie znać lęku, strachu, litości, nienawiści itp. «być nieustraszonym, bezlitosnym, nie nienawidzić itp.»◊ Nie znać miary w czymś «wykazywać nieumiarkowanie, brak powściągliwości w czymś»□ Serce nie sługa, nie zna co to pany.4. tylko w bezokoliczniku, pot. «dawać się poznać, zauważyć; widać»Znać fachową rękę.
Nie znać, że była na urlopie.
Znać na nim zmęczenie.
Znać po niej, że płakała.
znać się1. strona zwrotna czas. znać w zn. 1Znając się dobrze wiedział, co zrobi.
2. «znać jeden drugiego, znać siebie wzajemnie»Znają się od wielu lat.
Znały się dobrze od dziecka.
◊ pot. Znać się jak łyse konie «znać się bardzo dobrze»3. «mieć gruntowne wiadomości w jakiejś dziedzinie, być biegłym w czymś, być znawcą czegoś»Znać się na malarstwie, na muzyce.
Znać się na dobrych winach.
Znać się na koniach.
◊ Znać się na ludziach «umieć właściwie oceniać ludzi»◊ Znać się na rzeczy a) «być dobrym znawcą czegoś, mieć dużo wiadomości w jakiejś dziedzinie» b) pot. «umieć się odpowiednio zachować względem kogoś»◊ Znać się na żartach «mieć poczucie humoru»◊ pot. Znać się tyle na czymś, co kura na pieprzu «nic o czymś nie wiedzieć; nie mieć o czymś pojęcia»
Słownik języka polskiego . 2013.