- czuć
- ndk Xa, czuję, czujesz, czuj, czuł, rzad. czuty1. «doznawać wrażeń zmysłowych»
Czuć chłód, wilgoć, zapach.
Czuć ból, głód, pragnienie.
Czuł, jak mu serce bije, jak krew uderza do głowy.
◊ Nie czuć nóg, rąk «mieć zmęczone nogi, ręce; być bardzo zmęczonym fizycznie»◊ żart. Czuć wolę bożą «mieć pociąg płciowy; być dojrzałym do małżeństwa»2. nieos. w bezokoliczniku «coś się daje odczuć zmysłami (najczęściej o wrażeniach powonieniowych, zwykle nieprzyjemnych)»Czuć myszy (myszami).
Czuć spaleniznę (spalenizną).
Czuć zapachy różnego jedzenia.
Kaszę czuć stęchlizną.
Od kogoś czuć rumem.
przen. «ktoś, coś przejawia (zwykle ujemne) cechy czegoś»Czuć tu zapadłą prowincją.
3. «doznawać uczuć, przeżywać coś wewnętrznie»Czuć miłość do rodziców, do ojczyzny.
Czuć potrzebę przyjaźni.
Czuć nienawiść.
Czuć trwogę.
Czuć wyrzuty sumienia.
4. «przewidywać, domyślać się, zdawać sobie z czegoś sprawę na podstawie bezpośredniego wrażenia, intuicji, instynktu»Czuję, że wycieczka się uda.
Pies czuje zbliżanie się pana.
◊ Czuć coś przez skórę «domyślać się czegoś (zwykle złego) bez dostatecznych przesłanek; zgadywać intuicyjnie»◊ Czuć pismo nosem «zgadywać, wiedzieć, domyślać się, że za jakimś faktem kryje się coś niekorzystnego, niewłaściwego»◊ przestarz. Czuj duch «baczność! uwaga!»5. «uświadamiać sobie coś, zdawać sobie z czegoś sprawę»Czułem, że jestem nie przygotowany do egzaminu.
◊ Czuć mores przed kimś «mieć dla kogoś respekt połączony ze strachem»czuć się «być w pewnym stanie fizycznym, psychicznym; mieć świadomość tego stanu»Czuć się dobrze.
Czuć się nieswojo, słabo, źle.
Czuć się bliskim śmierci.
Czuć się szczęśliwym.
◊ Czuć się kimś, np. Polakiem, artystą itp. «mieć świadomość, poczucie tego, że się jest Polakiem, artystą itp.; uważać się za Polaka, artystę itp.»◊ Czuć się, jak u siebie (w domu) «zadomowić się, zachowywać się swobodnie»◊ Czuć się na swoim miejscu, w swojej skórze, w swoim żywiole «być sobą, czuć się swobodnym, nie skrępowanym, pewnym siebie»◊ Czuć się w prawie, w obowiązku, obowiązanym «mieć świadomość, że jest się do czegoś uprawnionym, obowiązanym»◊ Nie czuć się na siłach «zdawać sobie sprawę, że się czemuś nie podoła»
Słownik języka polskiego . 2013.