- demokracja
- ż I, DCMs. \demokracjacji; lm D. \demokracjacji (\demokracjacyj)1. «forma rządów, w której władzę sprawuje lud bezpośrednio lub przez swoich przedstawicieli; władza ludu; ludowładztwo»
Głosić idee demokracji.
2. «forma ustroju państwa, w którym uznaje się wolę większości obywateli jako źródło władzy i przyznaje się wszystkim obywatelom swobody i prawa polityczne zapewniające im udział w sprawowaniu władzy»Demokracja bezpośrednia, pośrednia (przedstawicielska).
Wyznawca, zwolennik demokracji.
∆ Demokracja burżuazyjna «w terminologii marksistowskiej: system rządów chroniący interesy klasowe burżuazji, gwarantujący obywatelom jedynie swobody formalne»∆ Demokracja ludowa «w terminologii marksistowskiej: system rządów sprawowanych przez partię komunistyczną z zachowaniem pewnych formalnych cech ustroju demokratycznego (np. bardzo ograniczony system wielopartyjny), stosowany w państwach, które po II wojnie światowej znalazły się pod dominacją radziecką»∆ Demokracja socjalistyczna «system rządów ukształtowany zgodnie z teorią marksistowską i realizowany w ZSRR i państwach bloku socjalistycznego po II wojnie światowej, deklarujący połączenie demokratycznego ustroju politycznego z ideą równości społeczno-ekonomicznej obywateli; jego podstawą miało być zespolenie uspołecznienia środków produkcji z ludowładztwem realizowanym przez system samorządów i organów przedstawicielskich»∆ Demokracja wewnątrzpartyjna «postulowane w partiach komunistycznych zasady organizacji i funkcjonowania partii politycznej, przyjęte w celu zapewnienia wpływu członków partii na skład jej kierownictwa, program i realizowaną przez nią politykę»∆ hist. Demokracja szlachecka «ustrój polityczny w dawnej Polsce (od połowy XV do końca XVI w.), w którym klasą panującą była szlachta, korzystająca z przywilejów i swobód politycznych, wpływająca poprzez sejm (wybierany przez ogół szlachty) na rządy państwem»∆ Demokracja antyczna «ustrój polityczny niektórych miast starożytnej Grecji i republikańskiego Rzymu, pozwalający wolnym obywatelom na udział w podejmowaniu ważnych decyzji państwowych, zajmowanie stanowisk publicznych i krytykę osób sprawujących funkcje publiczne»3. «stronnictwo, grupa społeczna popierająca demokratyczną formę rządów»Kandydować z ramienia demokracji.
‹gr.›
Słownik języka polskiego . 2013.