- dobrze
- lepiej1. «w należyty sposób, we właściwym stopniu; należycie, odpowiednio, jak trzeba»a) «starannie, pilnie, dokładnie»
Dobrze coś pamiętać.
Dobrze spełniać swoje obowiązki.
Dobrze strzec tajemnicy.
∆ Dobrze wychowany, ułożony «znający zasady dobrego tonu i postępujący zgodnie z nimi; grzeczny, uprzejmy, dystyngowany»b) «umiejętnie, ze znajomością rzeczy, z talentem; wprawnie, biegle»Dobrze grać swoją rolę.
Dobrze pracować.
Dobrze gotować, sprzątać.
◊ Znać się na czymś dobrze «mieć umiejętności w tej dziedzinie»c) «słusznie, trafnie, właściwie»Dobrze wybrać coś, zdecydować o czymś.
Dobrze postąpić w trudnej sytuacji.
d) «ładnie, gustownie, elegancko, ze smakiem»Kobieta dobrze ubrana, uczesana.
Dobrze skrojony, uszyty garnitur.
Dobrze wyglądać, prezentować się w czymś.
e) «zdrowo, czerstwo»Czuć się dobrze.
Dobrze wyglądać.
◊ Coś komuś dobrze robi «coś komuś wychodzi na zdrowie, wzmacnia go, uzdrawia»f) «uczciwie, zgodnie z zasadami moralnymi»Dobrze żyć, postępować.
Dobrze się prowadzić.
◊ Dobrze komuś z oczu patrzy «ktoś wygląda na uczciwego, przyzwoitego człowieka»2. «chlubnie, chwalebnie, pozytywnie, dodatnio»Coś o czym dobrze świadczy.
Mówić o kimś dobrze.
∆ Dobrze, bardzo dobrze «dwa najwyższe stopnie w ocenie szkolnej»3. «w sposób serdeczny, życzliwy; przyjaźnie, przychylnie»Być dobrze przyjętym przez kogoś.
Być dobrze usposobionym do kogoś, czegoś.
◊ Dobrze komuś życzyć «być dla kogoś życzliwym, żywić przyjazne uczucia»4. «miło, przyjemnie; wygodnie, swojsko»Dobrze się czuć w czyimś towarzystwie.
Dobrze spędzać czas na urlopie.
◊ Dobrze ci tak mówić «łatwo, wygodnie ci tak mówić (bo ciebie to nie dotyczy)»□ Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.□ Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma.□ Dobremu wszędzie dobrze.5. «pomyślnie, szczęśliwie, z dobrym wynikiem»Coś kończy się dobrze.
Praca idzie komuś dobrze.
Sprawy dobrze się układają.
Karta dobrze idzie.
◊ Jak (jeżeli) dobrze pójdzie «jak (jeżeli) sprawy pomyślnie się ułożą»6. «z korzyścią, z zyskiem; hojnie, dostatnio, bogato»Dobrze płatna posada.
Dobrze coś sprzedać.
◊ Dobrze się komuś powodzi «ktoś jest zamożny, ma szczęście w życiu»◊ Mieć się dobrze a) «być zamożnym, nie cierpieć niedostatku» b) (do zn. 1e) «być zdrowym»□ Jak się zwał, tak się zwał, byle się dobrze miał.7. bez stopnia wyższego «w wysokim stopniu; w pełni, mocno, bardzo, znacznie»Ubranie dobrze zniszczone.
Wstać dobrze przed świtem.
8. bez stopnia wyższego «zgadzam się, nie sprzeciwiam się; zgoda, w porządku, doskonale»Dobrze, nie mam nic przeciw temu.
◊ (nie powiązana ze znaczeniami) Dobrze zbudowany «mający zgrabną figurę, proporcjonalną budowę ciała»◊ Dobrze się znaleźć «właściwie się zachować, postąpić według zasad dobrego tonu»◊ Znać się dobrze «znać się od dawna, być w zażyłych stosunkach»◊ Równie dobrze, zupełnie dobrze; tak dobrze jak… «z równym powodzeniem, tak samo; również»◊ pot. Dobrze ci (mi, nam) tak «masz (mam, mamy) za swoje, spotkała cię (mnie, nas) zasłużona kara»◊ Mieć dobrze w głowie «być rozsądnym, rozumnym, mądrym»◊ Mieć dobrze w czubie a. w głowie «być bardzo pijanym»
Słownik języka polskiego . 2013.