- głębia
- ż I, DCMs. \głębiabi; lm D. \głębiabi1. «głębokie miejsce w jakimś zbiorniku wodnym, mające dużą odległość powierzchni wody od dna; poetycko: głęboki zbiornik wodny, wody głębokiej rzeki, jeziora itp.; głębina»
Kilkunastometrowa głębia.
Głębia morska.
Głębia oceanu.
Popłynąć na głębię jeziora.
∆ Głębia barwy «duża intensywność, duże nasycenie barwy»∆ geol. Głębie morskie «rowy oceaniczne, podłużne, wąskie geosynklinalne zaklęsłości dna oceanów (ponad 6000 m), występujące w największej ilości na Oceanie Spokojnym»przen. «niepowierzchowny stosunek do czegoś; głębokie ujęcie, wnikające w istotę rzeczy; bogactwo treści, myśli»Głębia utworu.
Głębia uczuć, myśli.
Ktoś pozbawiony głębi.
2. «duża odległość od powierzchni czegoś do dna, od brzegu, początku do końca czegoś; miejsce znacznie oddalone od brzegu, początku czegoś, dalszy plan»Kilkusetmetrowa głębia przepaści.
W głębi ogrodu, lasu.
Z głębi domu dobiegał śpiew.
∆ fot. Głębia ostrości «zakres odległości (liczonych od aparatu fotograficznego), w którym znajdujące się przedmioty zostają przez obiektyw oddane ostro na obrazie fotograficznym»◊ W głębi duszy, serca «nie wyjawiając czegoś, w myślach; w istocie»◊ W głębi (bez przydawki) «dalej od pola widzenia, na dalszym planie; wewnątrz»Z okna widać plażę, a w głębi morze.
◊ Wzruszyć się czymś do głębi, być do głębi oburzonym, przejętym itp. «bardzo się czymś wzruszyć, być mocno, bardzo oburzonym, przejętym»
Słownik języka polskiego . 2013.