- łapać
- ndk IX, \łapaćpię, \łapaćpiesz, łap, \łapaćał, \łapaćany«chwytać, zatrzymywać, porywać kogoś; brać (za) coś ręką albo przyrządem»
Łapać złodzieja.
Łapać ryby, motyle.
Łapać piłkę.
Łapać kogoś za rękę.
∆ pot. Łapać falę, stację «nastawiać radio na odbiór odpowiednich fal, stacji»∆ Radio łapie jakąś stację «radio odbiera jakąś stację»∆ żegl. Łapać wiatr «o żaglach: wypełniać się wiatrem»◊ Łapać oddech, dech; łapać powietrze «oddychać ciężko, z trudem»◊ Łapać kogoś na czymś «zastawać kogoś nieoczekiwanie na wykonywaniu jakiejś czynności (wbrew intencji tej osoby)»◊ Łapać kogoś za słowa, za słówka «zwracać przeciw komuś wypowiedziane przez niego słowa»◊ Łapać ryby w mętnej wodzie «osiągać korzyści, czerpać zyski w sposób nieuczciwy, korzystając z niejasnej sytuacji, z zamieszania»◊ Kurcz łapie (w nodze, w ręce itp.) «doznaje się bolesnego kurczenia i drgania mięśni (w nodze, w ręce itp.)»◊ pot. Łapać męża, łapać kogoś (na męża) «starać się za wszelką cenę wyjść za mąż albo wydać kogoś za mąż; zabiegać o względy, sympatię mężczyzny w celu pozyskania go na męża»łapać się1. strona zwrotna czas. łapaćŁapać się za głowę.
◊ Łapać się na coś «dać się zwodzić, przekonywać, ulegając fałszywym pozorom»◊ Łapać się na czymś «zauważać, dostrzegać nagle u siebie, w swoim postępowaniu, zachowaniu coś, czego się nie było świadomym»◊ pot. Łapać się za coś «brać się do czegoś, podejmować jakąś pracę; posługiwać się czymś»2. «o zwierzętach, rybach, ptakach itp.: być łapanym, dać się chwytać, łowić»W sieci łapały się same szczupaki.
Słownik języka polskiego . 2013.