- malować
- ndk IV, \malowaćluję, \malowaćlujesz, \malowaćluj, \malowaćował, \malowaćowany1. «powlekać, pokrywać coś farbą, lakierem itp.; nadawać czemuś kolor, barwić»
Malować ściany, okna.
Malować usta, brwi, rzęsy.
Malować na niebiesko, na zielono, na kolor niebieski, na kolor zielony.
◊ Malowana lala, lalka «o kobiecie pięknej, ale próżnej i bezdusznej»◊ Patrzeć jak cielę na malowane wrota «patrzeć na coś bezmyślnie, tępo; gapić się»2. «tworzyć obraz, dzieło malarskie; pokrywać coś malowidłami, wzorami»Malować olejno.
Malować pastelami, farbami wodnymi, temperą.
Malować obraz, portret, pejzaż.
Malować na drzewie, na płótnie, na szkle, na porcelanie.
∆ Czy pan (pani) maluje? «czy pan (pani) zajmuje się malarstwem, umie malować»◊ Malowany król, władca «król, władca z tytułu, z pozoru, bez władzy i uprawnień należnych»◊ Jak malowany, być, wyglądać jak malowany «jak na obrazie, jak z obrazka, bardzo ładny; być ślicznym, wyglądać ślicznie»◊ Siedzieć, stać itp. jak malowany «siedzieć, stać itp. bez ruchu, sztywno nie reagując na nic»3. «opowiadać o czymś, opisywać coś; przedstawiać obrazowo»Malować coś słowami.
Maluje ciekawy obraz swego środowiska.
◊ Malować coś w ciemnych, w czarnych barwach «przedstawiać coś w sposób tragiczny, pesymistycznie»◊ Malować coś w jasnych barwach «przedstawiać coś optymistycznie»□ Nie taki diabeł straszny, jak go malują.malować się1. «pokrywać policzki różem, rzęsy tuszem, pociągać usta szminką; szminkować się, różować się»2. «o uczuciach, przeżyciach wewnętrznych: uzewnętrzniać się, odzwierciedlać się»Zakłopotanie, radość, wzruszenie maluje się na czyjejś twarzy.
W czyichś oczach maluje się podziw, zachwyt, przerażenie, smutek.
3. «być widocznym, widnieć, rysować się na jakimś tle»Szczyty gór malowały się wyraziście na tle nieba.
przen.Przyszłość malowała się komuś w jasnych, pogodnych barwach.
Słownik języka polskiego . 2013.