- męski
- \męskiscy1. «odnoszący się, należący do mężczyzny, mężczyzn; przeznaczony dla mężczyzn, obsługujący mężczyzn; złożony z mężczyzn; będący mężczyzną»
Męska bielizna, konfekcja.
Męskie ubranie, buty, obuwie.
Magazyn mody męskiej.
Fryzjer, krawiec męski.
Męski oddział (w szpitalu).
Chór męski.
Męskie towarzystwo, zebranie, zgromadzenie.
Męska obsługa, opieka.
Płeć męska.
Męski potomek.
∆ Wiek męski, lata męskie «okres życia, w którym mężczyzna jest w pełni sił fizycznych i umysłowych»∆ jęz. Rodzaj męski «w niektórych językach, np. w polskim, francuskim, niemieckim: kategoria morfologiczna rzeczowników oznaczających przede wszystkim mężczyzn, decydująca o formie określających je części mowy wchodzących w związki zgody (przymiotników, zaimków, liczebników, imiesłowów) oraz o osobowych formach czasownika»∆ lit. Rym męski «rym, w którym samogłoska akcentowana, objęta tożsamością brzmienia, znajduje się w ostatniej sylabie szeregu»∆ Średniówka męska «średniówka, przed którą akcent metryczny umieszczony jest na ostatniej sylabie»◊ żart. Ród męski «ogół mężczyzn, mężczyźni»2. «właściwy mężczyźnie, typowy dla mężczyzny; energiczny, silny, odważny, śmiały»Męski charakter, duch.
Męski chód.
Męska uroda.
Męskie rysy.
Powziąć męską decyzję.
3. «służący do zapłodnienia; mający narządy, komórki służące do zapłodnienia; będący samcem»Męskie narządy rozrodcze.
Osobniki męskie.
∆ biol. Gameta męska «gameta, która w procesie zapłodnienia łączy się z gametą żeńską w zygotę»∆ bot. Kwiat męski «kwiat mający tylko pręciki; kwiat pręcikowy»po męsku «w sposób właściwy mężczyźnie, jak mężczyzna; jak przystało na mężczyznę, w sposób zdecydowany, śmiało, odważnie, energicznie»Była ubrana po męsku.
Postąpić, rozmówić się z kimś po męsku.
Rozstrzygnąć, załatwić sprawę po męsku.
Słownik języka polskiego . 2013.