- myśleć
- ndk VIIa, \myślećlę, \myślećlisz, myśl, \myślećlał, \myślećleli1. «uświadamiać sobie związki, zależności między rzeczami, zjawiskami; poznawać, usiłować rozumieć, rozumować, sądzić, przypuszczać, mniemać; snuć rozważania, zastanawiać się, namyślać się nad czymś; rozmyślać»
Myśleć dociekliwie, logicznie, mądrze, rozsądnie.
Myśleć dobrze, źle.
Myśleć długo, dużo.
Myśleć o jakiejś sprawie.
Myśleć o przeszłości, o pracy.
Myśleć nad swoim położeniem.
Myśleć na jakiś temat.
Myślałem, że przyjedziesz.
Mówię to, co myślę.
◊ Myśleć głośno «rozważać coś, namyślać się nad czymś mówiąc głośno; wypowiadać myśli od razu, w miarę jak powstają»◊ Niewiele myśląc «bez namysłu, bez zastanowienia, od razu»◊ Myślałby kto, że… «można by sądzić, przypuszczać, że…»◊ żart. iron. Myśleć o niebieskich migdałach «myśleć o rzeczach nierealnych, myśleć o niczym; marzyć»□ Indyk myślał o niedzieli, a w sobotę łeb ucięli.2. «pamiętać o czymś, o kimś; dbać, troszczyć się o kogoś, o coś»Myśleć o rodzinie, o dzieciach.
Myśleć o sobie, o swoich sprawach.
Myśleć o przyszłości.
◊ Myśleć o własnej skórze «starać się zapewnić sobie spokój, bezpieczeństwo, nie troszcząc się o kogoś innego»3. «nosić się z jakimś zamiarem, mieć zamiar, zamierzać, projektować, postanawiać; chcieć coś zrobić»Myśleć o podróży, o załatwieniu czegoś.
Myślał o napisaniu artykułu.
Nie myślał czekać końca przedstawienia.
◊ Myśleć poważnie o kimś «chcieć się z kimś ożenić; chcieć wyjść za kogoś za mąż»◊ Ani myśleć (np. czegoś robić); ani można było myśleć o… «nie mieć nawet zamiaru, nie chcieć (np. czegoś robić); nie sposób było czegoś przedsięwziąć, chcieć»
Słownik języka polskiego . 2013.