- oderwać
- dk IX, \oderwaćrwę, \oderwaćrwiesz, \oderwaćrwij, \oderwaćrwał, \oderwaćrwany - odrywać ndk I, \oderwaćam, \oderwaćasz, \oderwaćają, \oderwaćaj, \oderwaćał, \oderwaćany1. «ciągnąc lub szarpiąc odłączyć coś od jakiejś całości, urwać część czegoś; odedrzeć, oberwać»
Oderwać przybitą deskę.
Oderwać listwę od ściany.
Oderwać sobie guzik od płaszcza.
◊ Nie odrywać, nie móc oderwać od czegoś, od kogoś oczu, wzroku «patrzeć na kogoś, na coś bez przerwy, intensywnie; być kimś, czymś bardzo zafascynowanym»2. «przerwać, zniweczyć kontakt czegoś z czymś; sprawić, że coś przestaje się stykać ze sobą»Pić coś nie odrywając szklanki od ust.
Oderwał trąbkę od ust.
3. «odłączyć przemocą kogoś, coś od kogoś, czegoś; spowodować przerwanie stosunków między jakimiś osobami»Oderwać napastnika od ofiary.
Oderwać syna od złego towarzystwa.
◊ Oderwać kogoś od jakiejś czynności (od pracy, od nauki, od książki itp.) «przerwać komuś jakąś czynność, zaabsorbowawszy go czymś innym»oderwać się - odrywać się1. «zostać oderwanym od czegoś; odpaść (zwykle z dopełnieniem w celowniku lub nieosobowo)»Guzik mi się oderwał od palta.
Oderwało się ucho od torebki.
2. «stracić z czymś bezpośrednią styczność, bliski kontakt; odłączyć się, oddalić się od czegoś»Samolot oderwał się od ziemi.
Oderwał się od swych rywali i wbiegł pierwszy na metę.
◊ Oderwać się od rzeczywistości, od życia, od ziemi «stracić zainteresowanie realnym działaniem, problemami związanymi z rzeczywistością; stać się marzycielem»3. «zrobić przerwę w jakiejś czynności, przestać coś robić»Oderwać się od pracy.
Nie móc się oderwać od nawału zajęć.
Odrywała się co chwila od czytania pilnując dziecka.
Oderwij się od wszystkiego i przyjedź.
◊ Nie móc się oderwać od czegoś, np. od książki, od słuchowiska radiowego «być czymś całkowicie zaabsorbowanym, patrzeć na coś, słuchać czegoś z wielkim zainteresowaniem»
Słownik języka polskiego . 2013.