- odmiana
- ż IV, CMs. \odmiananie; lm D. \odmianaan1. «uczynienie, stanie się innym, odmiennym; przemiana, zmiana»
Odmiana fortuny, losu.
Odmiana charakteru.
Odmiana na lepsze, na gorsze.
Bez odmiany.
◊ Dla odmiany, na odmianę «dla urozmaicenia; żeby było inaczej, nie tak jak dotychczas»2. «odrębna postać, wariant czegoś»Odmiana strojów regionalnych.
Regionalne odmiany języka.
∆ antr. Odmiany człowieka «trzy podstawowe ugrupowania człowieka współczesnego, wyróżnione przez G. Cuviera na podstawie kryterium koloru skóry: odmiana biała, żółta i czarna; wielkie rasy ludzkie»3. «najniższa jednostka w systematyce organizmów, niższa od podgatunku»Odmiany pomidorów.
Wczesne odmiany jabłek.
Intensywne odmiany zbóż siewnych.
Hodować różne odmiany owiec.
∆ Odmiana zwierząt hodowlanych «grupa zwierząt w obrębie danego gatunku lub rasy, odznaczająca się wspólnymi drugorzędowymi cechami dziedzicznymi albo użytkowymi»∆ Odmiana roślin uprawnych «morfologicznie wyrównana populacja roślin uprawnych o podobnych właściwościach biologicznych oraz określonej reakcji na dane warunki przyrodniczo-glebowe»4. pot. «zmiana warunków atmosferycznych; inna, zmieniona pogoda»Wiatr przyniósł odmianę.
Bolały go stawy na odmianę.
5. jęz. «nadawanie wyrazowi końcówek fleksyjnych wyznaczonych jego przynależnością do określonej kategorii gramatycznej i funkcją składniową w zdaniu; odmienianie (wyrazów); zespół form służących do wyrażania stosunków między wyrazami w zdaniu; część gramatyki obejmująca deklinację i koniugację; fleksja»Odmiana rzeczowników, zaimków.
Odmiana według przypadków.
Słownik języka polskiego . 2013.