- pchać
- ndk I, pcham, pchasz, pchają, pchaj, pchał, pchany - pchnąć dk Va, pchnę, pchniesz, pchnij, pchnął, pchnęła, pchnęli, pchnięty, pchnąwszy1. «posuwać coś, rzadziej kogoś przed sobą; napierając na coś przesuwać»
Pchać taczki, wózek.
Pchnąć drzwi.
Pchać sanki pod górę.
Pchnąć kolegę na przerwie.
Pchnąć kogoś w błoto, w kałużę.
◊ pot. Pchać biedę, przestarz. pchać taczkę (życia) «żyć w niedostatku i walczyć z nim, mieć stałe kłopoty, zmartwienia życiowe i jakoś sobie z nimi radzić»◊ Pchnąć pracę, sprawę «wykonać znaczną część jakiejś pracy, posunąć sprawę naprzód»□ Nie pchaj rzeki, sama płynie.przen. «usilnie kogoś skłaniać, namawiać, zmuszać do czegoś; o czymś: pociągać»Pchać kogoś na złą drogę.
Pchać dziecko na studia.
Chciwość pchnęła kogoś do kradzieży.
Coś go pchało przed siebie.
Ostrożność pchnęła go do ucieczki.
2. tylko ndk «wkładać, układać coś gdzieś, wrzucać w nieładzie, byle jak; wpychać kogoś, coś siłą»Pchać pierze do poduszki.
Pchać pieniądze do kieszeni.
Pchać wiele osób do jednego pokoju.
Pchać siano do worka.
◊ pot. Pchać nos w nie swoje sprawy, interesy itp. «wtrącać się do czegoś, wypytywać się natrętnie o coś»◊ Pchać w siebie «dużo jeść, obżerać się»□ Nie pchaj palca między drzwi.przen.Pchać pieniądze w ogrodnictwo.
3. częściej dk, pot. «skierować, wysłać»Pchnąć depeszę, list, wiadomość.
Pchnąć dziecko po zakupy.
4. → pchnąćpchać się1. «tłoczyć się, robić sobie siłą miejsce w tłumie, przedzierać się przez coś»Pchać się do drzwi, do wyjścia.
Pchać się do autobusu, do tramwaju.
◊ pot. Pchać się drzwiami i oknami (i kominem) «napływać, przybywać, wdzierać się ze wszystkich stron»◊ Coś samo pcha się komuś w ręce «coś przychodzi, nadarza się komuś bez żadnego wysiłku, bez inicjatywy z jego strony»przen.Wspomnienia, natrętne myśli pchały się komuś do głowy.
2. «usilnie dążyć do czegoś; ubiegać się, starać się o coś»Pchać się do nauki.
Pchać się na wyższe stanowisko.
□ Jeśli nie potrafisz, nie pchaj się na afisz.przen.Pchać się w górę.
3. pot. «posuwać się, iść dalej»Pchać się coraz dalej.
Słownik języka polskiego . 2013.