- pływać
- ndk I, \pływaćam, \pływaćasz, \pływaćają, \pływaćaj, \pływaćał1. «utrzymywać się na powierzchni lub w głębi wody (rzadziej innej cieczy), nie tonąc; wykonywać ramionami i nogami (o zwierzętach: kończynami lub ciałem) określone ruchy w celu posuwania się po powierzchni wody lub w wodzie»
Dobrze, słabo pływać.
Uczyć się, umieć pływać.
Pływać na wznak, stylem grzbietowym, kraulem, żabką.
Pływać w basenie, w jeziorze, w rzece, przy brzegu.
Po stawie pływały łabędzie.
Złote rybki pływające w akwarium.
Skwarki pływające w zupie.
Korek pływa po powierzchni wody.
Po jeziorze pływały żaglówki.
Pływające znaki nawigacyjne.
∆ mors. Dok pływający «dok stalowy lub żelbetowy, składający się z dwóch ścian bocznych i połączonych ze sobą pontonów, dla wprowadzenia statku zatapiany przez napełnienie pontonów wodą, następnie przez jej wypompowanie wynurzany w celu dokonania remontu statku»∆ wojsk. Czołg pływający «czołg przystosowany do poruszania się po wodzie»◊ Jakaś potrawa pływa w czymś (np. w maśle, w sosie, śmietanie) «jakaś potrawa jest suto okraszona, obficie polana masłem, sosem itp.»◊ Ktoś pływa jak ryba «ktoś umie pływać bardzo dobrze»◊ żart. Ryba lubi pływać «zachęta do wypicia alkoholu przy jedzeniu ryby; przy jedzeniu ryby dobrze smakuje wino, wódka»przen. pot. «mówić o czymś wymijająco, ogólnikowo, sprytnie wykręcać się od czegoś, uchylać się od zdecydowanego działania»Pływał, aby odwlec decyzję.
2. «posuwać się po wodzie statkiem, łodzią itp., odbywać podróże, przejażdżki statkiem; być zatrudnionym na statku, wchodzić w skład jego załogi, być marynarzem»Pływać jachtem.
Przez kilka lat pływał na „Batorym".
Często pływa na trasach dalekowschodnich.
Słownik języka polskiego . 2013.