- blok
- m III, D. -u, N. \blokkiem; lm M. -i1. «duża foremna bryła kamienia, betonu itp.»
Blok skalny.
Blok granitu, węgla, lodu.
∆ Blok chałwy, czekolady itp. «duża, prostokątna bryła czekolady, chałwy itp.»2. «duży, wielopiętrowy budynek o powtarzalnych segmentach»Bloki mieszkalne.
3. «budynek, barak dla więźniów w obozach koncentracyjnych»4. «zeszyt mający określone zastosowanie, w którym kartki, perforowane z jednej strony, są przeznaczone do odrywania»Blok biurowy, kasowy, rachunkowy.
Blok rysunkowy.
Kartki z bloku.
5. «związek państw, partii, ugrupowań politycznych itp.»Blok chrześcijańsko-demokratyczny.
6. pot. «kilka audycji radiowych lub punktów programu telewizyjnego, tworzących jakąś całość»Blok sportowy.
Blok młodzieżowy na antenie.
7. druk. «wkład introligatorski, komplet składek przygotowany do połączenia z okładką»8. kolej. «podstawowy element blokady - zamek w urządzeniu nastawczym lub sygnalizacyjnym uruchamiany zdalnie z nastawni»9. sport. «w siatkówce: gra obronna przy siatce polegająca na wystawieniu rąk przez wszystkich graczy ponad siatkę, w celu zatrzymania piłki uderzanej przez przeciwnika; blokada, bloking»∆ Blok startowy «urządzenie ustawiane na bieżni w celu umożliwienia biegaczowi jak najsilniejszego odbicia się przy starcie w biegach krótkich»10. techn. «maszyna prosta, urządzenie umożliwiające podnoszenie ciężarów; krążek linowy; bloczek»‹niem.›
Słownik języka polskiego . 2013.