- rozejść się
- dk XI, \rozejść sięjdę się, \rozejść sięjdziesz się, rozejdź się, rozszedł się, rozeszła się, rozszedłszy się - rozchodzić się ndk VIa, \rozejść siędzę się, \rozejść siędzisz się, \rozejść sięchodź się, \rozejść siędził się1. «o grupie: pójść, udać się w różne strony, w różnych kierunkach; rozproszyć się»
Ludzie rozeszli się do domów.
Uczniowie rozeszli się do klas.
Tłum się powoli rozchodził.
2. «o małżeństwie: rozwieść się»Rozejść się z mężem, z żoną.
Po dwóch latach małżeństwa rozeszli się.
3. «o głosie, świetle, cieple itp.: wydobywając się z jednego źródła, rozprzestrzenić się w różnych kierunkach»Dokoła rozchodził się zapach ciasta.
Ciepło rozeszło się po całym ciele.
Fale światła rozchodzą się z ogromną szybkością.
◊ pot. Coś (np. sprawa, plany, zamierzenia) rozeszło się po kościach «coś nie doszło do skutku, spełzło na niczym»przen. «o wiadomościach, plotkach itp.: zostać rozgłoszonym; rozprzestrzenić się»Wiadomość rozeszła się szybko po osadzie.
Po mieście rozeszły się pogłoski o katastrofie.
4. zwykle ndk «o drogach, szlakach itp.: prowadzić z jakiegoś miejsca w różne strony, w różnych kierunkach; rozwidlać się, rozgałęziać się»Za wsią droga rozchodziła się w trzech kierunkach.
◊ Czyjeś drogi się rozchodzą «ktoś się z kimś rozstaje; ktoś przestaje mieć z kimś jednakowe poglądy, wspólne interesy»5. «o pieniądzach: ulec wydaniu, roztrwonieniu, rozproszyć się przez wydanie; o towarach: znaleźć prędko nabywców, zostać rozprzedanym»Pieniądze rozeszły się w ciągu paru dni.
Nakład książki rozszedł się błyskawicznie.
6. «rozsunąć się, rozchylić się tworząc szczelinę, szpar껌ciany się rozeszły.
7. zwykle dk «rozproszyć się, zniknąć»Chmury się rozeszły.
Słownik języka polskiego . 2013.