- sprowadzić
- dk VIa, \sprowadzićdzę, \sprowadzićdzisz, \sprowadzićwadź, \sprowadzićdził, \sprowadzićdzony - sprowadzać ndk I, \sprowadzićam, \sprowadzićasz, \sprowadzićają, \sprowadzićaj, \sprowadzićał, \sprowadzićany1. «spowodować przybycie kogoś, znalezienie się czegoś w jakimś miejscu, prowadząc kogoś znaleźć się z nim na miejscu przeznaczenia; dostarczyć»
Sprowadzić pomoc.
Sprowadzić lekarza do chorego.
Sprowadzić towar z zagranicy.
◊ Co ciebie (pana itd.) tu sprowadza «co ciebie (pana itd.) skłoniło do przyjścia, jakie masz powody, że tu przyszedłeś (ma pan powody, że tu przyszedł?)»◊ Sprowadzić kogoś na złą (dobrą) drogę «nakłonić kogoś (często własnym przykładem) do niewłaściwego (właściwego) postępowania»◊ pot. Sprowadzić kogoś na kark komuś «spowodować przybycie kogoś niemile widzianego, niepotrzebnego itp.»2. «sprawić, wywołać coś, pociągnąć coś za sobą»Wojna sprowadziła głód.
Lekarstwo sprowadzające sen.
Wiatr sprowadził deszcz.
3. «skierować coś na inne miejsce, zawrócić kogoś, coś z jakiegoś miejsca, z jakiejś drogi»Sprowadzić wagon na ślepy tor.
przen.Sprowadzić rozmowę na inne tematy.
4. «pomóc komuś zejść z góry na dół»Sprowadzić gościa po schodach.
Sprowadzić kogoś do piwnicy.
5. «odnieść coś do czegoś; ograniczyć, zredukować, zacieśnić»Sprowadzać patriotyzm do frazesów.
Sprowadzić wychowanie do zakazów i nakazów.
Sprowadzić naukę do lektury podręczników.
∆ log. Sprowadzić do absurdu, niedorzeczności «wykazać, że konsekwencje przyjętego założenia są niedorzeczne, że należy więc odrzucić założenie»∆ mat. Sprowadzić (ułamki) do wspólnego mianownika «przedstawić dane ułamki w postaci nowych ułamków o mianowniku będącym najmniejszą wspólną wielokrotnością poprzednich mianowników i o odpowiednio zwiększonych licznikach»sprowadzić się - sprowadzać się1. «przybyć do jakiegoś miejsca, do nowego mieszkania z zamiarem zamieszkania, osiedlenia się tam»Sprowadzić się do miasta.
Sprowadzić się do siostry.
2. tylko w 3 os. «stać się w gruncie rzeczy tym samym co coś drugiego, przestać się w istocie różnić od czegoś»Jego życie sprowadzało się do ciągłej pracy.
Słownik języka polskiego . 2013.