- stały
- stali, stalszy1. «odznaczający się sztywnością postaci; nieciekły i nielotny»
Ciało stałe.
Paliwo stałe.
Stały stan skupienia.
∆ chem. Ciało stałe krystaliczne «ciało o uporządkowanym układzie atomów, które tworzą trwałą strukturę, zwaną siecią krystaliczną»∆ geogr. Stały ląd «duży obszar ziemi nie będący wyspą; kontynent; ziemia w przeciwieństwie do morza»2. «pozostający w tym samym miejscu i położeniu; trwale związany z jakimś miejscem; nieruchomy, nieprzenośny; zawsze ten sam»Stała kolumna w gazecie.
Stałe koryto rzeki.
Stali mieszkańcy.
Stała publiczność.
∆ anat. Zęby stałe «zęby, które wyrosły po wypadnięciu zębów mlecznych»∆ astr. Gwiazdy stałe «gwiazdy w odróżnieniu od planet»∆ fiz. Równowaga stała «równowaga, w której ciało po wychyleniu wraca do pierwotnego położenia»∆ jęz. Akcent stały «akcent padający we wszystkich wyrazach na tę samą, określoną fonetycznie sylabę, np. w języku polskim - zwykle na sylabę przedostatnią»3. «nie ulegający zmianom, wahaniom; niezmienny (w danym okresie), zawsze taki sam, ściśle ustalony, określony»Ceny stałe.
Stała temperatura.
Stała wartość, wielkość.
Stały fundusz zakładowy.
Stały poziom wody w rzece.
∆ fiz. Stała prędkość, szybkość «prędkość, szybkość jednakowa w tych samych odcinkach czasu, niezmienna»∆ elektr. Prąd stały «prąd, który nie zmienia swego kierunku i natężenia»4. «trwający, działający, czynny, pracujący bez przerwy; ciągły, nie przerywany»Teatr stały.
Stała ekspozycja, wystawa.
Stała posada, praca.
Stałe dochody, zarobki.
Stałe wynagrodzenie, zatrudnienie.
Stała opieka.
Stały pobyt.
Stała komunikacja.
5. «wytrwały (w zasadach, postanowieniach, uczuciach); będący wyrazem trwałych przekonań, uczuć; niezachwiany, niezłomny»Stały w uczuciach, w postanowieniach.
Stała miłość, przyjaźń.
Stały charakter.
stała w użyciu rzecz. «element stały, trwały, zachowujący zawsze swoją niezmienność wśród elementów zmiennych w danej dziedzinie, w danym zjawisku; w matematyce: funkcja przyjmująca dla różnych wartości argumentu tę samą wartość»∆ fiz. Stałe fizyczne «wielkości o niezmiennych wartościach występujące we wzorach fizycznych, stanowiące podstawę ilościowego opisu zjawisk fizycznych»na stałe «na stały pobyt, na długi czas; na zawsze»Osiedlić się gdzieś na stałe.
Wyjechać dokądś na stałe.
Zatrudnić, zaangażować kogoś na stałe.
Zameldować się na stałe.
Słownik języka polskiego . 2013.