- stukać
- ndk I, \stukaćam, \stukaćasz, \stukaćają, \stukaćaj, \stukaćał - stuknąć dk Va, \stukaćnę, \stukaćniesz, \stukaćnij, \stukaćnął, \stukaćnęła, \stukaćnęli, \stukaćnąwszy1. «uderzając czymś (zwykle twardym) w coś twardego, powodować charakterystyczny odgłos; wydawać taki odgłos w wyniku uderzenia; pukać, kołatać»
Stukać garnkami.
Stukać butami o podłogę.
Stukać do drzwi, do bramy, do pokoju; stukać do kogoś.
Deszcz stuka o szyby.
Dzięcioł stuka dziobem w drzewo.
Koła pociągu stukają.
∆ techn. Silnik stuka «silnik spalinowy wydaje metaliczne dźwięki, wywołane detonacyjnym spalaniem paliwa»◊ Stukać na maszynie «pisać na maszynie»◊ Serce stuka «serce bije głośno»◊ Stukać (palcem) w czoło «uderzając się palcem w czoło, dawać do zrozumienia, że uważa się kogoś za niespełna rozumu, a czyjeś postępowanie za niedorzeczne»◊ pot. Komuś stuknęła czterdziestka, pięćdziesiątka itp. «ktoś skończył 40, 50 lat»2. → stuknąćstukać się - stuknąć się1. «zderzać się z czymś twardym lub uderzać czymś twardym w jakąś część ciała»Stuknął się boleśnie w kolano.
◊ Stuknąć się w czoło, w głowę «zastanowiwszy się zrozumieć nagle, pojąć, odkryć coś»◊ pot. Stuknij się (w czoło, w głowę)! «zastanów się, co mówisz, nie pleć głupstw»2. «stukać o siebie wzajemnie»Wagony stukały się zderzakami.
◊ Stukać się z kimś (kieliszkiem, szklanką itp.) «uderzać swym kieliszkiem o czyjś kieliszek przed wypiciem trunku (dla zamanifestowania życzliwości, dobrego nastroju itp.)»
Słownik języka polskiego . 2013.