- urwać
- dk IX, \urwaćwę, \urwaćwiesz, \urwaćwij, \urwaćał, \urwaćany - urywać ndk I, \urwaćam, \urwaćasz, \urwaćają, \urwaćaj, \urwaćał, \urwaćany1. «ciągnąc lub szarpiąc odłączyć coś od czegoś, oderwać część czegoś; oberwać, oderwać»
Urwać guzik, klamkę, kawałek płótna.
Urwać frędzle od serwety.
Urwać komuś rękaw.
Urwać jabłko z drzewa.
Granat urwał mu rękę.
Dzieckiem w kolebce kto łeb urwał Hydrze, ten młody zdusi Centaury. (Mickiewicz)
2. pot. «(zwykle w odniesieniu do pieniędzy, towarów) zmniejszyć, uszczuplić, okroić coś o pewną część; ująć, odjąć, nie dopłacić, nie doważyć»Urwać komuś sto złotych z zarobków.
◊ Urwać kawałek, trochę czasu «zaoszczędzić trochę czasu przeznaczonego na coś»◊ Urwać nocy «skrócić czas snu»3. książk. «przestać nagle mówić, śpiewać, grać itp.; przerwać, nie dokończyć, uciąć, umilknąć»Urwać rozmowę, śpiew.
Urwać w połowie (w pół) słowa, zdania.
urwać się - urywać się1. «zostać urwanym; odłączyć się, oddzielić się od czegoś, odpaść; oderwać się, zerwać się»Powróz, sznur się urwał.
Rynna się urwała.
Pies urwał się z łańcucha.
Urwał się guzik u płaszcza.
◊ pot. Telefony się urywają «raz po raz odzywają się dzwonki aparatu telefonicznego, ciągle ktoś dzwoni»◊ posp. Skąd tyś (on) się urwał, z choinki się urwałeś? «o kimś, kto nie orientuje się w sytuacji, wystąpił z czymś dziwnym, nieoczekiwanym»□ Póty dzban wodę nosi, póki się ucho nie urwie.2. «zostać wstrzymanym, zakłóconym, zamąconym; nagle ustać, ucichnąć, umilknąć»Dyskusja, rozmowa się urwała.
Korespondencja, łączność, znajomość z kimś się urwała.
◊ pot. Urwało się komuś «przestało się komuś dobrze powodzić, ktoś przestał czerpać z czegoś korzyści»3. pot. «wyjść skądś, opuścić coś, zwykle niepostrzeżenie, wymknąć się skądś przed czasem; ulotnić się, wymknąć się»Urwać się z lekcji, ze szkoły, z zebrania, z pracy.
4. «skończyć się, zaniknąć»Ślady urywały się na rzece.
Las się urwał nagle.
Słownik języka polskiego . 2013.