- wydrzeć
- dk XI, \wydrzećdrę, \wydrzećdrzesz, \wydrzećdrzyj, \wydrzećdarł, \wydrzećdarty - wydzierać ndk I, \wydrzećam, \wydrzećasz, \wydrzećają, \wydrzećaj, \wydrzećał, \wydrzećany1. «szarpnięciem oddzielić coś od czegoś, wyrwać, oderwać»
Wydrzeć kartkę z zeszytu.
Wydrzeć komuś garść włosów.
◊ Wydrzeć kogoś śmierci «uratować komuś życie»◊ Wydrzeć ofiarę z czyichś rąk «uwolnić, uratować kogoś»◊ pot. Wydzierać sobie włosy z głowy «bardzo rozpaczać»2. pot. «zabrać coś komuś przemocą, siłą, odebrać, zagarnąć»Wydrzeć komuś ostatni grosz, majątek.
◊ Wydzierać coś sobie z rąk «starać się ubiec kogoś w kupnie, w posiadaniu czegoś; rozchwytywać»◊ Wydrzeć komuś, od kogoś tajemnicę «zmusić kogoś do wyjawienia tajemnicy»3. «zniszczyć coś przez używanie, powyrywać, porobić w czymś dziury»Wydarte obicia.
Wydrzeć łokcie w marynarce.
wydrzeć się - wydzierać się1. «wydobyć, wyrwać się z czegoś albo skądś, wydostać się skądś»Wydrzeć się z rąk zbirów.
Wydrzeć się z czyichś objęć.
2. «dać się słyszeć, zabrzmieć»Z gardła chorego wydarł się jęk.
3. częściej ndk, pot. «bardzo głośno, donośnie krzyczeć, wołać, śpiewać»Wydzierać się na całe gardło, z całych sił, co sił w płucach.
4. pot. «zniszczyć, zużyć, podrzeć (odzież, bieliznę) przez używanie, nie mieć co na siebie włożyć»Wydrzeć się z bielizny, z ubrania.
Słownik języka polskiego . 2013.