- zebrać
- dk IX, zbiorę, zbierzesz, zbierz, \zebraćał, \zebraćany - zbierać ndk I, \zebraćam, \zebraćasz, \zebraćają, \zebraćaj, \zebraćał, \zebraćany1. «biorąc, wydostając skądś po kolei, zgromadzić coś w jednym miejscu; skupić w swoim posiadaniu»
Pszczoły zbierają miód.
Zebrać dużą bibliotekę, kolekcję znaczków.
Zbierać pieniądze, majątek.
Zbierać grzyby, jagody.
Zbierać materiały, informacje, opinie, wiadomości.
Zbierać pieśni, podania, baśnie.
∆ Dzieła zebrane «wydanie zawierające wszystkie dzieła jednego autora»◊ Zbierać grosz do grosza «gromadzić drobne oszczędności; ciułać»◊ Zbierać laury, oklaski, sukcesy, tryumfy, wawrzyny, zaszczyty «mieć, osiągać powodzenie, odnosić sukcesy; być sławnym, tryumfować»◊ Zebrać myśli «zastanowić się, skupić się, uporządkować myśli»◊ Zebrać siły, odwagę «przygotować się do wysiłku, wzbudzić w sobie odwagę»◊ Zbierać dwóje, piątki «otrzymać wiele ocen niedostatecznych, bardzo dobrych»2. «zwołać, zgromadzić, skupić dookoła siebie»Zebrać wszystkich gości w pokoju.
Zebrać dzieci na podwórku.
Zebrać harcerzy przy ognisku.
3. «zdjąć, usunąć, sprzątnąć skądś»Zebrać owoce z drzew.
Zebrać zboże z pola.
◊ Zebrać owoce, plony czegoś «skorzystać z rezultatów, wyników jakiegoś działania; ponieść konsekwencje czegoś»□ Kto wiatr sieje, burzę zbiera.4. «ułożyć coś ciaśniej, ściślej; ściągnąć razem, złączyć, zsunąć, zgarnąć»Zebrać włosy w węzeł.
Zebrać fałdy spódnicy.
∆ Zebrać boki, z boków, z dołu, zebrać w szwach «w krawiectwie: ująć, ściąć lub wszyć głębiej tkaninę z boków, z dołu itp. danej sztuki odzieży»zebrać się - zbierać się1. «o istotach żywych: przybywając w większej liczbie skupić się w grupę, w gromadę; zgromadzić się»Na przystanku zebrała się grupa ludzi.
Wszyscy zebrali się w ogrodzie.
Co tydzień zbierali się u kolegi.
Zebrać się na naradę, na obiad.
∆ Zbiera się sejm «sejm odbywa okresowe posiedzenie, sesję»2. «wystąpić, pojawić się w większej ilości, liczbie; połączywszy się razem utworzyć skupienie czegoś»Chmury zbierały się na niebie.
Woda zebrała się w kotlinie.
Łzy zbierały się pod powiekami.
Wrzód się zbiera.
3. «zostać zebranym, zgromadzonym»W ciągu roku zebrała się spora suma.
□ Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka.4. «przygotować się do czegoś, najczęściej do drogi, wybrać się (czasem bez dopełnienia)»Zebrać się do drogi, w drogę.
Zbierać się do snu, do wyjścia.
Już późno, trzeba się zbierać.
◊ Zebrać się na odwagę «zmusić się do wykonania czegoś trudnego; zdecydować się zrobić coś, czego się dotąd nie śmiało zrobić»◊ Zebrać się w sobie «naprężyć mięśnie przygotowując się do jakiegoś ruchu, np. do skoku»◊ Zbiera się na coś (np. na burzę, na deszcz) «coś się zbliża, nadciąga; są oznaki zbliżania się czegoś; zanosi się na coś, ma się na coś»◊ Zbiera się komuś na coś (np. na płacz, na wymioty) «ktoś zaczyna coś robić; coś zaczyna się z kimś dziać»◊ pot. Zebrać się w kupę «opanować się, wziąć się w garść, w karby»
Słownik języka polskiego . 2013.