- złożony
- imiesł. przymiotnikowy bierny czas. złożyć (p.)złożony w użyciu przym.1. «składający się z czegoś, zbudowany z kilku (z wielu) części, elementów; mający skomplikowaną budowę, konstrukcję, strukturę»
Cząsteczki, mechanizmy złożone.
∆ Węglowodany złożone, cukry złożone «węglowodany, cukry ulegające rozkładowi na cukry proste»∆ jęz. Orzeczenie złożone «orzeczenie wyrażone za pomocą imiesłowu, przymiotnika, przysłówka, rzeczownika lub bezokolicznika, łączące się z podmiotem za pośrednictwem słowa posiłkowego»∆ Wyrazy złożone «wyrazy powstałe z połączenia dwóch (lub kilku) wyrazów; należą do nich zrosty i złożenia, np. Białystok, Wielkanoc, językoznawstwo, żelazobeton, wodorost, zimotrwały, roponośny, staro-cerkiewno-słowiański»∆ Zdanie złożone «zdanie składające się z dwóch lub kilku zdań pojedynczych, stanowiące całość pod względem treści i formy»∆ Zdania złożone podrzędnie «zdanie składające się ze zdań pozostających ze sobą w związku zależności»∆ Zdanie złożone współrzędnie «zdanie składające się ze zdań wzajemnie się uzupełniających, ale składniowo niezależnych»∆ mat. Liczba złożona «każda liczba naturalna, która nie jest liczbą pierwszą»2. «nieprosty, skomplikowany, zawiły»Złożone zagadnienie.
Złożona tematyka.
Złożone zjawisko.
Była to natura złożona.
3. bot. złożone «Compositae, rodzina roślin dwuliściennych, zrosłopłatkowych, obejmująca kilkanaście tysięcy gatunków, głównie zielnych, o kwiatach obupłciowych, bardzo drobnych, zebranych w kwiatostan - koszyczek; rosną na całej kuli ziemskiej, należą do tej rodziny między innymi rośliny warzywne (np. sałata), przemysłowe (np. słoneczniki), ozdobne (np. dalie, złocienie) i chwasty (np. oset)»
Słownik języka polskiego . 2013.