- żelazo
- n III, Ms. \żelazozie; lm D. \żelazoaz1. blm«(Fe) pierwiastek chemiczny z grupy żelazowców, liczba atomowa 26, metal ciężki, trudno topliwy, kowalny, łatwo się utleniający, będący surowcem przemysłu ciężkiego, używany głównie w postaci stopów z węglem i innymi składnikami; występuje również w organizmach roślinnych i zwierzęcych, wchodzi w skład hemoglobiny»
Ruda żelaza.
Stopy żelaza z innymi pierwiastkami.
Wytapiać żelazo.
Owoce, warzywa bogate w żelazo.
2. blm«stop pierwiastka żelaza z węglem i innymi składnikami, stosowany jako podstawowy materiał konstrukcyjny; kawał, bryłka tego stopu»Walcownia żelaza.
Wyroby, przedmioty z żelaza.
Kuć rozpalone do czerwoności żelazo.
Hartować żelazo.
∆ Żelazo lane → żeliwo∆ archeol. Epoka żelaza «ostatnia z trzech głównych epok w rozwoju kultury ludzkiej, epoka, w której używano narzędzi z żelaza; nastąpiła po epoce brązu»◊ Ktoś, coś jest (jak) z żelaza, jak żelazo «ktoś jest bardzo silny, zdrowy; coś jest bardzo mocne, trwałe, wytrzymałe na urazy»□ Kuć żelazo, póki gorące «nie zwlekać z czymś, nie ustawać w załatwianiu sprawy, póki są szanse powodzenia»3. książk. «zbroja rycerska, biała broń, miecz»Rycerz zakuty w żelazo.
4. rzad. «przedmiot żelazny, narzędzie żelazne większych rozmiarów»5. reg. «pułapka na zwierzęta w postaci obręczy zatrzaskujących się za pomocą sprężyny»Zastawić żelaza.
Lis się złapał w żelazo.
Słownik języka polskiego . 2013.