- lepszy
- \lepszypsist. wyższy od dobrya) w zn. 1:
Najlepsi przyjaciele, synowie.
Mieć dla kogoś najlepsze uczucia.
Rozstać się z kimś w najlepszej zgodzie.
Był lepszy dla przyjaciół niż dla rodziny.
b) w zn. 2:Mieć najlepsze intencje.
◊ Mimo najlepszych chęci «pomimo największych starań, wysiłków»◊ Przenieść się do lepszego świata «umrzeć»c) w zn. 3:Najlepsza opinia.
Najlepsze oceny, recenzje.
◊ Przedstawić, ukazać coś lub kogoś w najlepszym świetle «przedstawić, ukazać coś lub kogoś najkorzystniej, ocenić najbardziej dodatnio»d) w zn. 4:Mieć najlepszy humor, nastrój.
e) w zn. 5:◊ W najlepszym razie, wypadku «w razie, w wypadku pomyślniejszym od wszystkich możliwych w danej, zwykle niekorzystnej, sytuacji»◊ Wszystkiego najlepszego «niech ci się jak najlepiej powodzi (formuła życzeń imieninowych, świątecznych itp.)»f) w zn. 6:Być lepszym fachowcem od innych.
◊ Być, znaleźć się w najlepszych rękach «być, znaleźć się pod najtroskliwszą, najbardziej odpowiednią opieką»g) w zn. 7:Cieszył się najlepszym zdrowiem.
h) w zn. 8:Włożyć lepszą suknię.
Kupić lepszy gatunek jabłek.
Lepsze towarzystwo.
◊ Coś lepszego «coś o większej wartości, ktoś wyróżniający się czymś»◊ Pierwszy lepszy «którykolwiek, jakikolwiek; byle który, byle jaki»□ Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.□ Lepszy wróbel w ręku niż cietrzew na sęku.□ Lepszy łut szczęścia niż cetnar rozumu.□ Lepszy rydz niż nic.i) w zn. 9:Najlepszy moment.
Najlepszy środek na coś.
j) w zn. 10:Zrobić najlepszy interes.
◊ (nie powiązane ze znaczeniami) Lepszy gość, numer itp. «człowiek mający złe skłonności; gagatek, ladaco»lepsze blmw użyciu rzecz. «to, co jest bardziej wartościowe, szlachetniejsze; dobro, rzecz cenna»Zmienić się na lepsze.
◊ Iść, walczyć z kimś o lepsze «współzawodniczyć»□ Lepsze jest wrogiem dobrego.w najlepsze «w najwyższym stopniu, na dobre»Bawić się, spać w najlepsze.
Słownik języka polskiego . 2013.