- nastawić
- dk VIa, \nastawićwię, \nastawićwisz, \nastawićstaw, \nastawićwił, \nastawićwiony - nastawiać ndk I, \nastawićam, \nastawićasz, \nastawićają, \nastawićaj, \nastawićał, \nastawićany1. «wysunąć, zwrócić coś w jakimś kierunku; poddać działaniu czegoś»
Nastawić kołnierz.
Nastawić budę powozu.
Nastawić bagnet.
Nastawić twarz do słońca.
∆ Nastawić uszy «o zwierzętach: podnieść uszy na sztorc w chwili wzmożonej uwagi, czujności»◊ Nastawić ucha, uszu «natężyć słuch, skupić uwagę, wysłuchać pilnie, uważnie»◊ Nastawić pierś a. piersi, głowę, głowy, nastawić karku, grzbietu, łba itp. «narazić się na niebezpieczeństwo, na utratę zdrowia lub życia, narazić zdrowie, życie»2. «umieścić na kuchni, nad ogniem naczynie z jakąś zawartością przeznaczoną do gotowania»Nastawić krupnik, kartofle.
Nastawić obiad.
∆ Nastawić nalewkę «zalać owoce albo zioła spirytusem i zostawić na pewien czas»3. «wykonać czynność potrzebną do tego, żeby jakieś urządzenie, jakiś mechanizm, aparat zaczęły funkcjonować, działać prawidłowo lub działać w określony sposób; naregulować; nakręcić»Nastawić działo.
Nastawić zegarek.
Nastawić budzik na godzinę szóstą.
Nastawić radio na Warszawę.
∆ Nastawić płytę «położyć płytę na gramofonie uruchamiając go»∆ Nastawić aparat fotograficzny na ostrość, na daną odległość «uregulować aparat fotograficzny tak, aby obraz na negatywie był jak najwyraźniejszy, aby aparat wykonał ostre zdjęcia z danej odległości»4. «ukształtować, zorganizować coś, przystosowując do jakiegoś celu; przygotować, przysposobić do czegoś»Zakład krawiecki nastawiony na przeróbki.
5. «nastroić, usposobić w pewien sposób»Nastawić kogoś wrogo do macochy.
6. «naprowadzić, wprowadzić zwichniętą kość na właściwe miejsce w stawie; zestawić, złożyć końce złamanej kości»Nastawić zwichnięte ramię.
7. → nastawiaćnastawić się - nastawiać się1. «stanąć w określony sposób, poddać się działaniu czegoś»Nastawić się na światło.
2. «nastroić się, usposobić się w pewien sposób, przygotować się, przystosować się do czegoś»Nastawić się na przykrą rozmowę.
Nastawić się przychylnie do koleżanki.
3. → nastawiać się
Słownik języka polskiego . 2013.