- przeprosić
- dk VIa, \przeprosićproszę, \przeprosićsisz, \przeprosićproś, \przeprosićsił, \przeprosićproszony - przepraszać ndk I, \przeprosićam, \przeprosićasz, \przeprosićają, \przeprosićaj, \przeprosićał, \przeprosićany«poprosić o darowanie winy, o przebaczenie, zwykle tłumacząc się, usprawiedliwiając»
Przeprosić matkę, ojca.
Przeprosić za kłopot, za fatygę, za wyrządzone przykrości.
Obraziłeś ją, to teraz przeproś.
∆ Przepraszam! «rodzaj grzecznościowej formuły zwracania się do osób, które o coś pytamy, które się potrąciło, którym się w czymś przeszkodziło, które prosimy o usunięcie się z drogi itp.; czasem złagodzona forma negacji, protestu itp.»Przepraszam, która godzina?
Przepraszam, czy pan wysiada?
Przepraszam, tego nie powiedziałam!
◊ Przepraszające spojrzenie, przepraszający wyraz twarzy «spojrzenie, wyraz twarzy, w których wyraża się nieme przeproszenie, chęć przeproszenia kogoś za coś»przeprosić się - przepraszać się1. «wybaczyć sobie wzajemnie winy, pogodzić się, pojednać się; przeprosić nawzajem jeden drugiego»Przeprosić się z kolegą.
Przeprośmy się.
Pokłócili się, ale się szybko przeprosili.
◊ pot. żart. Przeprosić się z czymś, np. z płaszczem, kapeluszem, z parasolką «zacząć nosić z powrotem nie noszony już płaszcz, kapelusz, nie używaną parasolkę itp.»2. tylko dk «przestać się gniewać, dać się przeprosić; udobruchać się»Rozgniewał się, ale się przeprosi i przyjdzie do nas.
Obraził się na dobre - nie chce się przeprosić.
Słownik języka polskiego . 2013.