- wysokość
- ż V, DCMs. \wysokośćści; lm MD. \wysokośćści1. «wymiar czegoś liczony od podstawy w górę, w kierunku pionowym do wierzchołka, do górnej płaszczyzny, krawędzi»
Wysokość pokoju, okna, stołu, szafy, kolumny.
Hala o wysokości dwóch pięter.
Dom ma dziesięć metrów wysokości.
Drzewa dochodzące do pięćdziesięciu metrów wysokości.
Wyprostował się na całą swoją wysokość.
2. «odległość - zwykle duża - od ziemi, od jakiegoś punktu do punktu znajdującego się w górze; punkt, miejsce położone wysoko; wysoki poziom czegoś»Samolot leci na dużej wysokości, wznosi się na dużą wysokość.
Na dużych wysokościach trudno się oddycha.
Podnieść coś na wysokość oczu.
Patrzeć na miasto z wysokości dziesiątego piętra.
∆ Być, znajdować się na wysokości czegoś (płynąc np. po morzu) «płynąc po morzu znajdować się naprzeciw jakiegoś miejsca na brzegu, mijać jakiś określony punkt na lądzie»∆ lotn. Nabierać wysokości; wytracać wysokość «o balonie, o samolocie itp. lub o prowadzącym je pilocie: wznosić się wyżej, na pewną pożądaną wysokość; obniżać lot samolotu, balonu»◊ Stanąć na wysokości zadania «zachować się, postąpić odpowiednio do danej sytuacji; podołać, sprostać czemuś, poradzić sobie z czymś»3. «ilość, liczba, natężenie czegoś; wielkość, stopień»Wysokość płac, zarobków.
Wysokość renty.
Wysokość nakładu książki.
Wysokość temperatury powietrza.
Wysokość plonów z hektara.
Grzywna w wysokości 300 zł.
∆ Wasza, jego, jej wysokość «forma zwracania się do osób z rodziny królewskiej lub książęcej i mówienia o nich»4. «właściwość dźwięku zależna od częstotliwości drgań»Wysokość tonu, głosu.
5. mat. «w figurach i bryłach geometrycznych: odległość podstawy od wierzchołka figury lub od przeciwległego boku wielościanu»
Słownik języka polskiego . 2013.